×

Change Language

FI EN
×
×

 

08.08.2022

Thermacell -laitteet eivät kuulu luontoon

Hyttysiä karkottava Thermacell-laite on tarkoitettu käytettäväksi vain pihapiirissä. Siinä olevien mattojen pralletriini on hyönteisille voimakas hermomyrkky, jonka vaikutuksia luonnossa tutkitaan edelleen. Haihtuvan myrkyn hengittäminen ei ole ihmisellekään terveellistä.

 

Pihapiirissä paikallaan käytettynä myrkky leviää noin 20 metrin säteelle ja katkottaa hyönteiset. Jos laitetta käytetään luonnossa tai esimerkiksi golfkentällä liikuttaessa, myrkky leviää koko ajan laajemmalle alueelle. Tästä syystä Tukes (turvallisuus- ja kemikaalivirasto) on hyväksynyt pralletriinimyrkkyä sisältävien laitteiden käytön pelkästään pihapiirissä.

 

Toivomme, että kentällämme suojellaan luonnon monimuotoisuutta myös siten, että käytetään vain perinteisempiä hyttys- ja punkkikarkotteita.

 

Lisätietoa Helsingin Sanomien uutisesta: https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000008973793.html